Informacja IZ w sprawie projektów EFRR dot. "Rewitalizacji małej skali"
Informujemy, iż Biuro LGD "Brama na Podlasie" otrzymało w dniu dzisiejszym informację od Instytucji Zarządzającej (Departamentu EFRR Referatu wdrażania RLKS) dotyczącą zagadnień z zakresu projektów typu 9 - "Rewitalizacji małej skali", którą mogą Państwo wykorzystać przy opracowaniu dokumentacji aplikacyjnej w Konkursie nr 5/2017.
Według IZ w ramach projektów (typ 9) możemy mieć do czynienia z dwoma podejściami:
a) stosowanie definicji rewitalizacji (w pełnym zakresie) określonej w Wytycznych w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020 w przypadku projektów rewitalizacyjnych wynikających z programów rewitalizacji:
- w tym przypadku projekty rewitalizacyjne muszą rozwiązywać określoną zdiagnozowaną sytuację kryzysową w sferze społecznej oraz gospodarczej lub przestrzenno-funkcjonalnej lub środowiskowej. W przypadku operacji w mieście powiatowym, posiadanie programu rewitalizacji jest obligatoryjne, projekt musi wynikać z programu rewitalizacji i powinien odpowiadać tym samym warunkom, jak w Działaniu 8.5. Wynikanie projektu z przyjętego przez IZ RPOWP programu rewitalizacji stanowić będzie podstawę do przyznania projektowi rewitalizacyjnemu preferencji kwotowych.
b) stosowanie definicji rewitalizacji określonej w Wytycznych w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020 z wyłączeniem obowiązku jej prowadzenia w oparciu o programy rewitalizacji (gminne czy lokalne) w przypadku projektów nie wynikających z programów rewitalizacji:
- w tym przypadku projekty służące rozwiązaniu zdiagnozowanych problemów mają wpływać na rozwiązanie problemów wynikających ze strategii rozwoju gminy (lub innego, równoważnego dokumentu, np. innych gminnych strategii, polityk, planów, programów, itp. w których jest określona diagnoza wskazująca na sytuacje kryzysowe w sferze społecznej oraz gospodarczej lub przestrzenno-funkcjonalnej lub środowiskowej). Tym samym brak programu rewitalizacji nie dyskwalifikuje wnioskodawcy, ale projekt musi być poprzedzony szczegółową analizą z której wynika potrzeba inwestycji, służącej rozwiązaniu zdiagnozowanego problemu w sferze społecznej.
Należy też pamiętać o specyficznych kryteriach, według których oceniany jest projekt – dotyczy to zwłaszcza analizy potrzeb (operacja bezpośrednio wpływa na poprawę zdiagnozowanych w analizie społeczno-gospodarczej i urbanistycznej sytuacji problemowych na rewitalizowanym obszarze), przedmiotu operacji (operacja nie dotyczy wyłącznie remontu/modernizacji/przebudowy obiektu bez wpływu na rozwiązanie zdiagnozowanych problemów grupy docelowej).
Projekty muszą być poprzedzone szczegółową analizą z której wynika potrzeba inwestycji, służącej rozwiązaniu zdiagnozowanego problemu w sferze społecznej.
Wszystkie operacje realizowane w ramach Działania 8.6 typ projektu 9 Rewitalizacja małej skali powinny spełniać warunki określone w definicji rewitalizacji opisanej w rozdziale 3 Wytycznych w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020, tj. „Rewitalizacja – to kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez działania całościowe (powiązane wzajemnie przedsięwzięcia obejmujące kwestie społeczne oraz gospodarcze lub przestrzenno-funkcjonalne lub techniczne lub środowiskowe), integrujące interwencję na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki, skoncentrowane terytorialnie i prowadzone w sposób zaplanowany oraz zintegrowany."
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy Biura Stowarzyszenia LGD "Brama na Podlasie".
Dodano: 05.07.2017