A A A Powiększ tekst
Mapa strony
LGD Brama na Podlasie

WYZWALAMY ENERGIĘ ŻYWIOŁÓW, BIAŁA OLECKA 3 SIERPNIA 2019r. GODZ. 11.00

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "LIDER w EGO" zaprasza na festyn ekologiczny ENERGIA ŻYWIOŁÓW - 3 sierpnia 2019 r, Biała Olecka. Jednym z działań Lokalnej Grupy Działania „Lider w EGO” jest wsparcie dla rozwiązań ekologicznych i wykorzystujących odnawialne źródła energii.

 
Pięć Lokalnych Grup Działania: Lokalna Grupa Działania – Puszcza Knyszyńska, Stowarzyszenie “Suwalsko-Sejneńska” Lokalna Grupa Działania , Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Brama na Podlasie” (wszystkie z województwa podlaskiego) oraz Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO”  realizuje projekt współpracy pod nazwą: „Energia Odnawialna Lokalnie. Innowacyjna inicjatywa partnerska na rzecz ochrony środowiska i zapobiegania zmianom klimatycznym”.
 
Celem operacji jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców terenów partnerskich lokalnych grup działania z uwzględnieniem promocji gospodarki niskoemisyjnej efektywnie korzystającej z zasobów naturalnych. Realizacja inicjatywy partnerskiej  na rzecz ochrony środowiska i zapobiegania zmianom klimatycznym będzie się odbywać poprzez realizację szeregu zadań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych w zakresie prezentacji i popularyzacji różnych rodzajów odnawialnych źródeł energii.
 
Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO” zrealizowała już jedno z działań. Była to konferencja otwierająca pn. „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na obszarze EGO – teoria i dobre praktyki”, która odbyła się w dniach 28-29 marca br. Celem konferencji było zwiedzenie miejsc, w których zastosowano rozwiązania, które mogą być modelowymi i godnymi do pokazania i ewentualnego przeniesienia pomysłów w inne miejsce. Konferencja rozpoczęła się w Domu Spotkań z Kulturą w Prostkach, w jej trakcie Wójt Gminy Prostki Rafał Wilczewski wraz z pracownikami: Moniką Niedzielewską, Helena Penkiewicz i Romanem Nowakowskim, przedstawił dwa projekty: „Budowa mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii w Gminie Prostki” zrealizowany dzięki dofinansowaniu z  PROW 2014-2020 oraz „Przebudowa i rozbudowa systemu zaopatrzenia  ciepło wraz z sieciami cieplnymi i węzłami z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii w gminie Prostki” dofinansowany w RPO WiM.
 
Prezentowane wdrożenia cieszyły się dużym zainteresowaniem a uczestnicy zadawali wiele pytań dotyczących efektywności, zainteresowania mieszkańców oraz problemami pojawiającymi się w realnym wykorzystaniu rozwiązań. Następnie wszyscy przejechali do Siedliska Morena w Jeziorowskich koło Starych Juch. Jest to miejsce w 100% wykorzystujące do celów grzewczych odnawialne źródła energii w postaci pomp ciepła i paneli solarnych.
 
Kolejnym etapem zwiedzania ciekawych rozwiązań na naszym obszarze była biogazownia w Zajdach oraz zwiedzenie zastosowanego systemu ogrzewania kompleksu Zespołu Szkół Samorządowych w Starych Juchach, który wykorzystuje do opalania pellet drzewny.
 
Kolejnym działaniem naszego Stowarzyszenia będzie festyn pn. “Energia żywiołów” adresowany do mieszkańców obszaru LGD „Lider w EGO” i turystów, poświęcony promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, który na nasze zlecenie zorganizuje Stowarzyszenie na rzecz pomocy i integracji społecznej „Biała Olecka”.
 
Festyn odbędzie się 3 sierpnia 2019 roku w Białej Oleckiej. Mamy nadzieję, że pomoże on wzmocnić świadomość mieszkańców, którzy podejmą decyzję dotyczącą efektywności energetycznej i oszczędzania energii w domu. Festyn poprzez promocję i popularyzację tematu energii odnawialnych winien zwiększyć zainteresowanie źródłami energii odnawialnych wykorzystywanymi przez indywidualne gospodarstwa domowe.
 
W programie:
– prezentacja ekologicznych rozwiązań technicznych jak fotowoltaika, auto z napędem elektrycznym, ekologiczne materiały w wykończeniu wnętrz,
– konkursy o tematyce ekologicznej dla dzieci i dorosłych,
– warsztaty pt. „Drugie życie przedmiotu” – burza mózgów w poszukiwaniu nowego zastosowania niepotrzebnych rzeczy, pokaz mody wiecznie aktualnych kolekcji „second hand”,
– występy zespołów ludowych,
– imprezę uświetnią stoiska ze zdrową żywnością, rękodziełem, miodami.
 
W trakcie festynu będziemy mogli zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii, uzyskać wsparcie i radę od fachowców w zakresie rozwiązań, jak pozyskania dofinansowania.
 
Zapraszamy rodziny!
 
Imprezie towarzyszyć będą występy lokalnych zespołów, będzie można zjeść potrawy regionalne i wygrać nagrody w konkursach!
Dodano: 29.07.2019
powrót

PARTNERZY

Gmina Brańsk

Gmina Brańsk

Miasto Brańsk

Miasto Brańsk

Ciechanowiec

Ciechanowiec

Czyżew

Czyżew

Klukowo

Klukowo

Kołaki Kościelne

Kołaki Kościelne

Nowe Piekuty

Nowe Piekuty

Rudka

Rudka

Rutki

Rutki

Szepietowo

Szepietowo

Gmina Wysokie Mazowieckie

Gmina Wysokie Mazowieckie

Wysokie Mazowieckie

Wysokie Mazowieckie

Zambrów

Zambrów

Gmina Kulesze Kościelne

Gmina Kulesze Kościelne

POLECANE STRONY

Informacja o plikach cookies: Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Stronę odwiedzono 90 razy.
Hosting: pvi.pl